Bank Spółdzielczy.Świat bankowości spółdzielczej 1/611 I-III 2024

Bank Spółdzielczy.Świat bankowości spółdzielczej 1/611 I-III 2024

  • Numer wydania: 1/611 I-III 2024
  • Rok wydania: 2024
  • Stron: 59
  • Wydanie: e-book
  • ISBN: ISSN 2719-4515
  • Cena: 00,00 PLN
Opis:

GDZIE PRAWDA, GDZIE FIKCJA?

Coraz trudniej odróżnić co jest prawdą, a co fikcją. Codziennie spotykamy się z tysiącami komunikatów, które
często są nieprawdziwe i zmanipulowane.
Pod względem technologicznym jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni. Najnowszy ranking National Cyber Security Index (NCSI), który mierzy poziom cyberbezpieczeństwa państw, uplasował nasz kraj – UWAGA! – na pierwszym miejscu na świecie. Raport ocenia też zdolność do zarządzania sytuacjami kryzysowymi w IT. Rozmawiałem o raporcie z jednym z prezesów dużej firmy. Powiedział, że wolałby, żebyśmy byli niżej, ponieważ czasem tak dobry wynik powoduje rozluźnienie i może sprawić, że tracimy czujność. A w sferze bezpieczeństwa cybernetycznego
trzeba zawsze pracować na najwyższych obrotach...
Tematem numeru jest technologia, cyberbezpieczeństwo i usługi jakie oferuje SGB. Jak działają Banki Spółdzielcze SGB wspólnie z bankiem zrzeszającym? SGB-Bank oferuje szerokie spektrum usług zabezpieczających banki spółdzielcze przed przestępczością elektroniczną. Temat przybliża Daniel Krzywiec, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w SGB-Banku. Bezpieczeństwo jest dla nas podstawowym warunkiem rozwoju usług bankowości internetowej i mobilnej. Wdrożone rozwiązania umożliwiają wykrywanie anomalii na rachunku klienta, blokowanie kanałów dostępu oraz zrywanie podejrzanych sesji – stwierdza szef bezpieczeństwa.
Wtóruje mu Piotr Mazur, dyrektor Departamentu Informatyki w SGB-Banku. Autor w swoim artykule przygląda się kluczowym aspektom i najlepszym praktykom związanym z bezpieczeństwem dostępu do sieci w bankach.
Jak wspomniałem na wstępie, cyfrowo jesteśmy zabezpieczeni. Jednak sama technologia bez wsparcia człowieka, jego edukacji i uczulenia na niebezpieczeństwa, warta jest niewiele. Zwłaszcza, gdy przestępcy korzystają z najnowszych osiągnięć socjotechniki, psychologii, sztucznej inteligencji, wiedzy informatycznej i narzędzi cyfrowych. Dziś potrzebujemy i technologii i zdrowego rozsądku oraz edukacji.
Mierzymy się z coraz bardziej wyrafinowanymi socjotechnikami, które mają na celu wyciągnięcie od nas poufnych danych i uzyskanie dostępu do naszych kont. Z drugiej strony wiedza finansowa wielu naszych rodaków pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też sektor bankowości spółdzielczej nie tylko dba o bezpieczeństwo finansowe swoich klientów, ale również edukuje i wspiera. Rozwój technologii, wykorzystanie sztucznej inteligencji, nowe usługi dostępne poprzez kanały zdalne, to tylko niektóre możliwości, jakie oferują Banki Spółdzielcze SGB. Ale
mimo to nie tracą swojego lokalnego charakteru i podejścia do klienta. Potwierdza to rozmowa Arlety Węgrzyńskiej z Jackiem Zacharewiczem, prezesem Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego w Radomsku.
Kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja kanałów obsługi. Bez wątpienia trend digitalizacji usług bankowych
oraz cyfryzacji klientów każdego dnia nabiera tempa, a Mobilne Przyspieszenie SGB, którego ESBANK jest aktywnym uczestnikiem, to konieczność. Wychodząc z tego założenia, już w 2012 r. udostępniliśmy swoim klientom własną aplikację mobilną. Jednak żadna technologia nie zastąpi w pełni kontaktu z drugim człowiekiem

– mówi prezes J. Zacharewicz. I trudno się z tą tezą nie zgodzić. Bezpośrednie kontakty w biznesie, osobiste spotkania to atuty, które mają banki spółdzielcze. Ich rola polega na zaspokajaniu potrzeb finansowych klientów, wspieraniu inicjatyw ważnych dla lokalnych społeczności, a także na edukowaniu. Edukacja ekonomiczna jest niezmiernie ważna. Dlaczego? 35% Polaków w wieku do 34 lat uważa, że jeśli w budżecie państwa brakuje pieniędzy, to należy je dodrukować, by uzupełnić lukę. To jedna z zaskakujących danych, którą można znaleźć w raporcie z ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna.
Czy wiedzę ekonomiczną można propagować? Można i trzeba. Sektor spółdzielczy dołączył do ogólnopolskiej akcji Rok EdukacjiEkonomicznej 2024. Senat RP ustanowił rok 2024 rokiem edukacji ekonomicznej. Czy ten projekt jest nam rzeczywiście potrzebny? Na to pytania odpowiada Ewelina Ignaczak, dyrektorka Biura Marketingu i Komunikacji w SGB-Banku.
O narodowym, ogólnopolskim programie mającym na celu poszerzanie wiedzy finansowej Polaków dla naszego
e-magazynu „Bank Spółdzielczy” wypowiadają się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i Jan Grzesiek. W tej edukacji nie tylko ważne jest zarządzanie własnym budżetem, ale również wiedza, jak chronić swoje pieniądze. Swoją wiedzą w tej dziedzinie dzieli się także Andrzej Borowiak. Poza próbami wyciągania od nas danych coraz powszechniejsza jest dezinformacja, czyli fake newsy. Polecam tekst Agnieszki Szelejewskiej:
– Naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z dezinformacją jest fact-checking, czyli metoda dociekania prawdy poprzez przeszukiwanie wiarygodnych źródeł, dokumentów, danych statystycznych, badań naukowych itp. – przekonuje autorka. W SGB dokładamy wszelkich starań, by nasi klienci czuli się bezpiecznie. Rozwijamy nowe usługi i produkty. Banki Spółdzielcze SGB ostatnio wprowadziły usługę monitoringu kart – kolejne narzędzie
w wojnie z cyberprzestępcami…
Co jeszcze w naszym magazynie? Jak zwykle dużo rozmów, ciekawej publicystyki, porad prawnych i… trochę tematów związanych z muzyką, książką i filmem. Piszę ten wstępny artykuł w sobotnie przedpołudnie, siedząc
w niewielkiej kawiarence Klif w Trzęsaczu. Mam widok na ruiny kościoła i Bałtyk. Święci słońce, lekko wieje wiatr. Czuć wiosnę w powietrzu. Aż chce się żyć!
Życzę Państwu dużo wiosennej energii! Dobrej lektury.

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

 

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji:
ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Reklama: M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o. | ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań |
M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×