Ustawa o kredycie konsumenckim w praktyce bankowej. Sankcja darmowego kredytu – praktyka stosowania. Ustawa o dostępności. NOWOŚĆ
Adresaci
Pracownicy banków spółdzielczych.
Wymagania
Brak wymagań wstępnych.
Cel
Szkolenie ma na celu omówienia prawnej regulacji kredytów konsumenckich, ze szczególnym uwzględnieniem sankcji tzw. darmowego kredytu i praktyki jej stosowania w świetle orzecznictwa sądowego. W ramach szkolenia jego uczestnicy zostaną zapoznania z przepisami ustawy, wymogami co do informacji przedkontraktowych i treści samej umowy. Omówiona zostanie również kwestia pobierania kosztów kredytu z kwoty udzielonego kredytu, a także zwrotu kosztów związanych ze wcześniejszą spłatą kredytu. Szkolenie oparte będzie o doświadczenie zawodowe i sądowe prowadzącego.
Metodyka
Szkolenie prowadzone za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego kształcenia. Czas trwania 2x 90 min.
Program
1. Uwagi wstępne
2. Pojęcie umowy o kredyt konsumencki i wyłączenia przedmiotowe
3. Podstawowe definicje ustawowe:
1) Konsument
2) Pojęcia odnoszące się do kosztu kredytu, RRSO
3) Stopa oprocentowania i zasady jej ustalania w umowie o kredyt konsumencki
4) Trwały nośnik
5) Ocena zdolności kredytowej
4. Obowiązki banku przed zawarcie umowy o kredyt konsumencki
4.1. Reklama kredytu konsumenckiego
4.2. Ocena zdolności kredytowej konsumenta
4.3. Weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL
4.4. Odmowa udzielenia kredytu
4.5. Informacja przedkontraktowe
5. Umowa o kredyt konsumencki – treść umowy
6. Maksymalna wysokość opłat i odsetek z tytułu zaległości w spłacie kredytu
7. Zmiana wysokości stopy oprocentowania
8. Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu
9. Umowa restrukturyzacyjna
10. Wypowiedzenie umowy kredytu konsumenckiego
11. Sankcja darmowego kredytu
11.1. Podstawa do zastosowania sankcji
11.2. Oświadczenie o skorzystaniu z sankcji
11.3. Przegląd i omówienie aktualnego orzecznictwa sądowego
12. Spłata kredytu przed terminem
13. Odstąpienie od umowy przez konsumenta
14. Ustawa o dostępności w kontekście finansowania konsumenckiego
15. Pytania uczestników szkolenia.
Warunki uczestnictwa w sesjach on-line, e-szkoleniach
Uczestnictwo w sesji on-line, e-szkoleniu wymaga dostępu do komputera lub urządzenia mobilnego wraz z połączeniem internetowym, a także posiadania słuchawek bądź głośników podłączonych do komputera, które umożliwiają odbiór dźwięku. Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Film instruktażowy jak przygotować stanowisko do odbioru sesji on-line: https://youtu.be/ieBEfXPAB5I
W celu upewnienia się czy wszystkie komponenty (połączenie internetowe, wtyczki) działają po-prawnie zalecamy przeprowadzenie testu połączenia. Test dostępny jest https://transmisjeonline.pl/tester/
Zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie sesji on-line, e-szkolenia, rezygnacja z uczestnictwa
Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego podpisanego przez osobę upoważnioną, przesłanego e-mailem, przez stronę WWW lub pocztą.
Realizacja zaplanowanej sesji on-line, e-szkolenia potwierdzana jest mailowo 1–2 dni przed terminem. W przypadku konieczności odwołania sesji on-line, e-szkolenia, BODiE kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo, na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu.
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej (e-mail lub pocztą) najpóźniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia BODiE do wystawienia faktury na kwotę umożliwiającą pokrycie poniesionych kosztów w wysokości 50% odpłatności. Brak pisemnej rezygnacji uprawnia BODiE do wystawienia faktury w wysokości 100% odpłatności za sesję on-line, e-szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za sesję on-line następuje na podstawie faktury VAT wystawionej po zakończeniu sesji on-line, e-szkolenia przez BODiE. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej, na adres e-mail podany w oświadczeniu dot. akceptacji e-faktury. W przypadku nie korzystania z e-faktury odpłatność za wydruk i wysyłkę papierową faktury wynosi 15,00 zł netto i doliczana jest do faktury za sesję on-line, e-szkolenie.
***
Informujemy, że ceny podane na naszej stronie www.bodie.pl dotyczą banków spółdzielczych i zrzeszających. Ceny szkoleń dla banków komercyjnych, innych instytucji finansowych i osób prywatnych, wynoszą:
- e-szkolenie: 650,00 netto za 1 osobę
- sesja on-line: 250,00 netto za 1 osobę.