Kwestionowanie klauzul umownych przy kredytach hipotecznych, spory o WIBOR, przegląd aktualnego orzecznictwa i argumentacji kredytobiorców NOWOŚĆ
Adresaci
Szkolenie przeznaczone jest dla osób zaangażowanych w obsługę kredytów, osób zarządzających personelem w banku spółdzielczym oraz każdego zainteresowanego tematyką szkolenia.
Wymagania
Brak wymagań wstępnych.
Cel
Przedmiotem szkolenie jest omówienie aktualnego stanu spraw przeciwko umowom kredytów hipotecznych w PLN wraz ze wskazaniem możliwych przyszłych rozstrzygnięć. W ramach szkolenia omówione zostaną zarzuty podnoszone przeciwko tym umowom i sposoby obrony przez nimi, ze wskazaniem argumentacji prawnej. Jest to zagadnienie, które będzie coraz części występowało w praktyce bankowej z uwagi na pojawienie się orzeczeń korzystnych dla klientów oraz marketingiem podmiotów obsługujących tego rodzaju sprawy.
Metodyka
Szkolenie prowadzone za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego kształcenia. Czas trwania 2x 90 min.
Program
1. Ogólne informacje
2. Ogólne omówienie aktualnego stanu prawnego
3. Pojęcie konsumenta/quasi-konsumenta
4. Omówienie pojęcia wskaźnika referencyjnego -rozporządzenie BMR
5. Umowa o kredyt hipoteczny – umowy zawarte przed i po 22 lipca 2017 roku
6. Obowiązki informacyjne (przedkontraktowe) na gruncie ustawy o kredycie hipotecznym i Rekomendacji S
7. Zasady konstruowania klauzuli zmiennego oprocentowania przy umowach kredytu hipotecznego
8. Klauzule niedozwolone – kontrola incydentalna i abstrakcyjna
9. Przegląd zarzutów podnoszonych przeciwko klauzulą zmiennego oprocentowania
10. Przenoszenie zarzutów ze sporów frankowych
11. Skutki wadliwości umowy kredytu hipotecznego
12. Kwestionowanie klauzuli zmiennego oprocentowania przy umowach z przedsiębiorcami
13. Omówienie aktualne orzecznictwa sądów polskich i ocena zarzutów formułowanych przeciwko umowom kredytów hipotecznych
14. Pytanie prejudycjalne SO w Częstochowie C-471/24
15. Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 21 sierpnia 2024 r., I C 217/24
16. Istotny pogląd Rzecznika Finansowego
17. Stanowisko KNF dotyczące rozporządzenia BMR
18. Klauzule zmiennego oprocentowania oparte o tzw. uchwałę zarządu
19. Reforma wskaźników referencyjnych – ogólne informacji
20. Założenia przyjęte do wyliczenia RRSO – orzeczenie C-677/23
21. Odstąpienie od umowy o kredyt hipoteczny
22. Pytanie uczestników szkolenia.
Warunki uczestnictwa w sesjach on-line, e-szkoleniach
Uczestnictwo w sesji on-line, e-szkoleniu wymaga dostępu do komputera lub urządzenia mobilnego wraz z połączeniem internetowym, a także posiadania słuchawek bądź głośników podłączonych do komputera, które umożliwiają odbiór dźwięku. Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Film instruktażowy jak przygotować stanowisko do odbioru sesji on-line: https://youtu.be/ieBEfXPAB5I
W celu upewnienia się czy wszystkie komponenty (połączenie internetowe, wtyczki) działają po-prawnie zalecamy przeprowadzenie testu połączenia. Test dostępny jest https://transmisjeonline.pl/tester/
Zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie sesji on-line, e-szkolenia, rezygnacja z uczestnictwa
Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego podpisanego przez osobę upoważnioną, przesłanego e-mailem, przez stronę WWW lub pocztą.
Realizacja zaplanowanej sesji on-line, e-szkolenia potwierdzana jest mailowo 1–2 dni przed terminem. W przypadku konieczności odwołania sesji on-line, e-szkolenia, BODiE kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo, na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu.
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej (e-mail lub pocztą) najpóźniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia BODiE do wystawienia faktury na kwotę umożliwiającą pokrycie poniesionych kosztów w wysokości 50% odpłatności. Brak pisemnej rezygnacji uprawnia BODiE do wystawienia faktury w wysokości 100% odpłatności za sesję on-line, e-szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za sesję on-line następuje na podstawie faktury VAT wystawionej po zakończeniu sesji on-line, e-szkolenia przez BODiE. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej, na adres e-mail podany w oświadczeniu dot. akceptacji e-faktury. W przypadku nie korzystania z e-faktury odpłatność za wydruk i wysyłkę papierową faktury wynosi 15,00 zł netto i doliczana jest do faktury za sesję on-line, e-szkolenie.
***
Informujemy, że ceny podane na naszej stronie www.bodie.pl dotyczą banków spółdzielczych i zrzeszających. Ceny szkoleń dla banków komercyjnych, innych instytucji finansowych i osób prywatnych, wynoszą:
- e-szkolenie: 650,00 netto za 1 osobę
- sesja on-line: 250,00 netto za 1 osobę.