Zastaw rejestrowy jako prawna forma zabezpieczenia wierzytelności kredytowych
Adresaci
Pracownicy banków spółdzielczych, w tym: doradcy klienta korporacyjnego, specjaliści ds. kredytów i zabezpieczeń, analitycy kredytowi, pracownicy działów prawnych i ryzyka, osóby odpowiedzialne za dokumentowanie i ustanawianie zabezpieczeń kredytowych.
Cel
- Zapewnienie uczestnikom spójnego, aktualnego zrozumienia zastawu rejestrowego jako zabezpieczenia wierzytelności – od kluczowych pojęć i zasad działania rejestru zastawów po procedurę ustanowienia i przesłanki wygaśnięcia.
- Wykształcenie zdolności samodzielnego sporządzenia prawidłowej umowy zastawniczej oraz wniosku RZ-1 o wpis do rejestru.
- Zrozumienie i minimalizacja ryzyk prawnych oraz organizacyjnych wynikających z błędów przy ustanawianiu lub obsłudze zastawu rejestrowego.
Korzyści
Uczestnicy szkolenia poznają podstawowe pojęcia związane z zabezpieczeniem wierzytelności. Dowiedzą się czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy, jak również poznają zasady ustanowienia rejestrowego.
Dodatkową korzyścią będzie podniesienie bezpieczeństwa banku poprzez prawidłowe ustanowione zabezpieczenie jakim jest zastaw rejestrowy oraz eliminacja błędów wynikających z nieprawidłowego ustanowienia zabezpieczenia.
Metodyka
Kurs e-learningowy oparty na autorskim programie i materiałach przygotowanych przez Panią Patrycję Bryl-Weiss, dostępny na platformie e-learningowej BODiE.
Program
- Istotne pojęcia.
- Rejestr zastawów – wprowadzenie.
- Zastaw rejestrowy – charakterystyka zabezpieczenia.
- Zastaw rejestrowy – ustanowienie zabezpieczenia.
- Zastaw rejestrowy – wygaśnięcie zabezpieczenia.
Warunkiem poprawnego działania kursu e-learningowego jest posiadanie urządzenia z dostępem do Internetu oraz zaktualizowanej przeglądarki internetowej (zalecana to: Google Chrome lub Mozilla FireFox), a także podłączonych głośników lub słuchawek. W przypadku braku możliwości realizacji kursu e-learningowego z domyślnymi ustawieniami przeglądarki należy ustawić w przeglądarce internetowej następujące opcje: obsługa JavaScript (w zakładce Narzędzia -> Opcje internetowe).
Kurs może być realizowany w dowolnym miejscu i czasie, od momentu nadania dostępu (loginu i hasła) przez okres 2 miesięcy.