e-book

Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/615 I-III 2025

Pliki do pobrania
Rok wydania: 2025
Licza stron: 55
Wydanie: e-book
ISBN: 2719-4515
Cena: 00,00

Opis

Spółdzielczość – słowo, które w wielu przypadkach przywołuje obraz wspólnoty, solidarności i wzajemnego wsparcia. To nie tylko forma organizacji gospodarczej, ale także filozofia działania, w której na pierwszym miejscu stawia się ludzi, ich potrzeby i wspólne cele. Kojarzy się ze współpracą, równością i odpowiedzialnością za dobro całej społeczności, a nie tylko za indywidualny interes.
Od lat próbujemy przywrócić spółdzielczości dawne, pozytywne znaczenie i dobre, budujące skojarzenia. Spółdzielczość to symbol budowania siły w jedności, gdzie każdy ma równy głos, a sukcesy i trudności są dzielone. W świecie, w którym często dominuje indywidualizm i rywalizacja, spółdzielczość przypomina nam o wartości współpracy i współodpowiedzialności.
Dlatego też przewodni temat pierwszego w tym roku e-magazynu „Bank Spółdzielczy” poświęciliśmy spółdzielczości – nie tylko tej bankowej. Okazja ku temu jest znakomita, ponieważ właśnie obchodzimy Międzynarodowy Rok Spółdzielczości, który skłania do refleksji nad jej rolą i znaczeniem w naszym życiu.
Spółdzielczość to coś więcej niż tylko system finansowy. To system, który od pokoleń łączy lokalne społeczności, wspierając je w realizacji codziennych potrzeb. Wartości takie jak zaufanie, solidarność, odpowiedzialność społeczna oraz bliskość klienta, stanowią fundamenty, na których opiera się działalność banków spółdzielczych. To instytucje, które nie tylko oferują usługi finansowe, ale również angażują się w życie swoich społeczności, oferując wsparcie zarówno dla osób prywatnych, jak i dla lokalnych przedsiębiorstw.
A jak rodziła się spółdzielczość na przykład w handlu? W 1844 roku 28 robotników z Rochdale stworzyło pierwszy sklep spółdzielczy – początek globalnego ruchu opartego na uczciwości, demokracji i wspólnym działaniu. Ich model zrewolucjonizował gospodarkę, dając początek m.in. bankowości spółdzielczej, która dziś łączy tradycję z nowoczesnością. Więcej dowiedzą się Państwo z artykułu Agnieszki Szelejewskiej.
A jak to wygląda dzisiaj? Międzynarodowy Rok Spółdzielczości to czas refleksji nad wartościami, które od pokoleń budują lokalną siłę i tożsamość banków spółdzielczych. Odpowiedzialność, solidarność i troska
o wspólne dobro nie tracą na znaczeniu. Przeciwnie – dziś są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – pisze Robert Azembski. Poprosiliśmy też o swoje przemyślenia na ten temat kilkoro prezesów banków spółdzielczych.
O spółdzielczym samorządzie pisze Klementyna Zygarowska-Tomza:
Polska spółdzielczość to ponad 9 tys. podmiotów z różnych branż – od mieszkaniowych po banki i rolnicze. Ich samorządowym reprezentantem jest Krajowa Rada Spółdzielcza, działająca z mocy ustawy.
Dba o interesy spółdzielni, wspiera je prawnie
i reprezentuje za granicą. W 2025 – Międzynarodowym Roku Spółdzielczości – KRS planuje zintensyfikować działania na rzecz lepszego otoczenia dla spółdzielczego
modelu gospodarowania
– tłumaczy autorka.
Spółdzielcy dbają o wspólne dobro. A o co dba policja? Czy też ma w sobie spółdzielczy pierwiastek? Jak wygląda współpraca policji z Interpolem? Dlaczego bezpieczeństwo lokalne zaczyna się od globalnych relacji?
I co wspólnego mają z tym… zasady spółdzielczości? Andrzej Borowiak zaprasza w podróż po świecie, w którym współpraca, zaufanie i nowoczesne technologie łączą ludzi ponad granicami w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo. Ten artykuł naprawdę warto przeczytać!
Wspólna troska o dobro klientów, współpraca oraz transparentność to cechy, które odróżniają banki spółdzielcze od innych instytucji finansowych. Jakie wyzwania czekają na ten sektor w dobie cyfryzacji, innowacji
i zmieniających się potrzeb rynku? O tym w rozmowie z Kingą Bujnowicz-Kowalską, prezeską Zarządu Lubuskiego Banku Spółdzielczego.
Rok 2024 był dla Lubuskiego Banku Spółdzielczego jednym z najlepszych pod względem rentowności, a za sukcesami stoją nie tylko wyniki finansowe, ale także innowacyjne podejście do bankowości – mówi prezes Bujnowicz-Kowalska i podkreśla znaczenie nowoczesnych usług, takich jak aplikacje mobilne i szybkie płatności, w pozyskiwaniu młodszych klientów. Wyraża też swoją opinię o kampanii promocyjnej Młode Wilki.
Co jeszcze w naszym e-magazynie? Praca bankowców – spółdzielców jest doceniana i nagradzana. Nasze działania dostrzega rynek. Banki spółdzielcze SGB są liderami w finansowaniu sektora AGRO. Dostrzegają
to klienci, rynek i branża. Aktywna działalność w sektorze rolnym przynosi też prestiżowe wyróżnienia. Podczas gali Europejskiego Forum Finansowania Agrobiznesu EFFA 2025 doceniono ten fakt statuetkami!
Mamy też dwa gorące tematy – kredyty konsorcjalne banków SGB dla dwóch podmiotów z naszej grupy kapitałowej: SGB Leasing i SGB Faktoring. Zorganizowane w iście mistrzowskim tempie i dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi!
Polecam także artykuły prawne, opinie, analizy – znajdą w nich Państwo solidną porcję wiedzy i inspiracji. W życiu trzeba jednak także odsapnąć. Dlatego zachęcam do odwiedzenia naszej stałej rubryki kulturalnej
z recenzjami ciekawych wydarzeń. A po lekturze magazynu – może spacer? Pogoda zmienna, przyroda budzi się do życia. Idealny moment, aby oczyścić głowę i przygotować się do Wyzwania Sportowego SGB, które rusza 26 kwietnia br. Skupmy się na tym, co nas pozytywnie nakręca i dbajmy o siebie nawzajem. W końcu w tym, co najważniejsze, nie jesteśmy sami. Wspólnota – czy to w relacjach międzyludzkich, czy w organizacjach
gospodarczych – daje siłę, by stawić czoła wyzwaniom. A aktywność fizyczna bardzo w tym pomaga.

Przyjemnej lektury 🙂

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny