Pakiet Bankowy – rama dla finalnego wdrożenia Bazylei 3 NOWOŚĆ
Adresaci
Szkolenie jest adresowane do: 1. Przedstawicieli Banków będących decydentami w zakresie planów działania oraz strategii 2. Członków Zarządu nadzorujących zarządzanie ryzykiem 3. Pracowników jednostek ryzyka kredytowego 4. Przedstawicieli Banków odpowiedzialnych za ofertę produktową 5. Pozostałych pracowników Banków, dla których temat ‘zielonych finansów’, ‘zarządzanie ryzykiem ESG’, ‘ESG”’jest interesującym zagadnieniem.
Wymagania
Brak wymagań wstępnych.
Cel
Uczestnicy będą mieli lepsze zrozumienie zmian wprowadzonych przez CRR3 i CRD6 wraz z możliwością odniesienia do stanu aktualnie obowiązującego. Nabędą wiedzę w obszarze nowych wymogów regulacyjnych dotyczących ryzyk ESG i będą potrafili zastosować nową wiedzę w praktyce, analizując i raportując ryzyka zgodnie z nowymi regulacjami.
W trakcie szkolenia zostaną przedstawione terminy w jakich wdrażane zmiany będą obowiązywały wraz z określeniem kontekstu instytucji, której zmiany będą dotyczyły.
Pakiet Bankowy to określenie obejmujące wdrożenie regulacji w formacie CRR3 i CRD6 jako sfinalizowania wdrożenia końcowego etapu Bazylei 3.
Metodyka
Szkolenie prowadzone za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego kształcenia. Czas trwania 2 x 90 min.
Program
1. Wprowadzenie – Krótkie wprowadzenie do regulacji CRR i CRD – stan aktualny oraz planowane zmiany.
2. Klasy Ekspozycji:
i. Zasady klasyfikacji aktywów do poszczególnych klas ekspozycji w ramach kalkulacji wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka kredytowego – metoda standardowa.
ii. Zmiany w CRR3 w stosunku do CRR2
a) Zrozumienie podstawowych pojęć związanych z klasami ekspozycji – krótkie wprowadzenie do koncepcji klas ekspozycji w kontekście regulacji CRR.
b) podstawowe definicje – zgodnie z CRR3
c) Przypomnienie uczestnikom głównych klas ekspozycji w CRR2 wraz z odniesieniem do zakresu zmian wynikających z CRR3, w tym m.in.:
• Ekspozycje wobec rządów i banków centralnych
• Ekspozycje wobec instytucji
• Ekspozycje wobec korporacji
• Ekspozycje detaliczne
• Ekspozycje zabezpieczone hipotekami
• Ekspozycje wobec jednostek sektora publicznego
• Ekspozycje wobec innych aktywów
d) Szczegółowe omówienie zmian wynikających z CRR3:
• Nowe klasy ekspozycji wraz ze wskazaniem pełnego katalogu modyfikacji i terminami obowiązywania nowelizacji
• Zmiany w istniejących klasach
• Wpływ tych zmian na wymogi kapitałowe
• Zmiany w ramach ekspozycji zabezpieczonych nieruchomościami
3. Ryzyka ESG: Nowe wymogi i regulacje
• Definicja i znaczenie ryzyk ESG (Environmental, Social, Governance)
• Nowe regulacje i wymogi dotyczące uwzględniania ryzyk ESG
o Raportowanie – Filar 3 (tylko w obszarze dot. ESG)
o Wymogi kapitałowe związane z ryzykami ESG, wpływ na wycenę zabezpieczeń
4.Przykłady implementacji i najlepsze praktyki, w tym wskazówki dotyczące:
• Dostępnych portali tematycznych
• Opracowań z rynku
Warunki uczestnictwa w sesjach on-line, e-szkoleniach
Uczestnictwo w sesji on-line, e-szkoleniu wymaga dostępu do komputera lub urządzenia mobilnego wraz z połączeniem internetowym, a także posiadania słuchawek bądź głośników podłączonych do komputera, które umożliwiają odbiór dźwięku. Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Film instruktażowy jak przygotować stanowisko do odbioru sesji on-line: https://youtu.be/ieBEfXPAB5I
W celu upewnienia się czy wszystkie komponenty (połączenie internetowe, wtyczki) działają po-prawnie zalecamy przeprowadzenie testu połączenia. Test dostępny jest https://transmisjeonline.pl/tester/
Zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie sesji on-line, e-szkolenia, rezygnacja z uczestnictwa
Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego podpisanego przez osobę upoważnioną, przesłanego e-mailem, przez stronę WWW lub pocztą.
Realizacja zaplanowanej sesji on-line, e-szkolenia potwierdzana jest mailowo 1–2 dni przed terminem. W przypadku konieczności odwołania sesji on-line, e-szkolenia, BODiE kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo, na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu.
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej (e-mail lub pocztą) najpóźniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia BODiE do wystawienia faktury na kwotę umożliwiającą pokrycie poniesionych kosztów w wysokości 50% odpłatności. Brak pisemnej rezygnacji uprawnia BODiE do wystawienia faktury w wysokości 100% odpłatności za sesję on-line, e-szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za sesję on-line następuje na podstawie faktury VAT wystawionej po zakończeniu sesji on-line, e-szkolenia przez BODiE. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej, na adres e-mail podany w oświadczeniu dot. akceptacji e-faktury. W przypadku nie korzystania z e-faktury odpłatność za wydruk i wysyłkę papierową faktury wynosi 15,00 zł netto i doliczana jest do faktury za sesję on-line, e-szkolenie.
***
Informujemy, że ceny podane na naszej stronie www.bodie.pl dotyczą banków spółdzielczych i zrzeszających. Ceny szkoleń dla banków komercyjnych, innych instytucji finansowych i osób prywatnych, wynoszą:
- e-szkolenie: 650,00 netto za 1 osobę
- sesja on-line: 250,00 netto za 1 osobę.