Tajemnica bankowa w praktyce banku spółdzielczego
Adresaci
dyrektorzy oddziałów, pracownicy obsługi klienta, audytu, prawnicy, pracownicy departamentów reklamacji
Wymagania
Brak wymagań wstępnych.
Cel
W praktyce coraz częściej dostrzegane są problemy związane z różnym podejściem banków, nadzorców i sądów powszechnych do zakresu i czasu obowiązywania tajemnicy bankowej. Celem szkolenia jest zatem ugruntowanie wiedzy na temat zasad funkcjonowania tej tajemnicy oraz jej wpływu na bank i poszczególnych pracowników przy wykonywaniu czynności bankowych oraz po ich zakończeniu.
Podczas szkolenia omówione zostaną zasady weryfikowania próśb o ujawnienie informacji o produktach zgłaszane przez klientów, osoby trzecie, w tym małżonków klientów, ich spadkobierców oraz pełnomocników. Wskazane zostaną także zasady prawidłowej weryfikacji wezwań o ujawnienie danych objętych tajemnicą bankową, zgłaszanych przez tzw. uprawnione podmioty, w tym sądy, organy ścigania, organy egzekucyjne i upadłościowe i nadzorców.
Wskazane zostaną także najczęstsze błędy banków w tym zakresie, sposoby ich zapobiegania oraz udzielania odpowiedzi na reklamacje klientów.
Metodyka
Szkolenie prowadzone za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego kształcenia. Czas trwania 2x 90 min.
Program
1. Czym jest tajemnica bankowa?
2. Zakres czasowy tajemnicy bankowej:
a) jak długo należy jej przestrzegać?
b) czy tajemnica obowiązuje po zmianie pracodawcy?
c) czy tajemnica obowiązuje po śmierci klienta?
3. Beneficjenci tajemnicy bankowej – czyli kogo chronimy.
4. Zasady ujawniania informacji stanowiących tajemnicę bankową – analiza przypadków:
a) klientom banku – umowy depozytowe, umowy kredytowe, inne usługi,
b)małżonkom klientów banku,
c) osobom uprawnionym do wypłaty środków po śmierci posiadacza rachunku;
d) spadkobiercom klientów banku – umowy depozytowe, umowy kredytowe, inne usługi,
e) pełnomocnikom,
f) rodzicom małoletnich posiadających rachunki w banku,
g) organom egzekucyjnym,
h) organom upadłościowym,
i) zarządcy sukcesyjnemu.
5. Zasady udzielania informacji objętych tajemnicą bankową na wezwanie uprawnionych organów– analiza przypadków.
6. Sankcje za naruszenie tajemnicy bankowej.
Warunki uczestnictwa w sesjach on-line, e-szkoleniach
Uczestnictwo w sesji on-line, e-szkoleniu wymaga dostępu do komputera lub urządzenia mobilnego wraz z połączeniem internetowym, a także posiadania słuchawek bądź głośników podłączonych do komputera, które umożliwiają odbiór dźwięku. Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Film instruktażowy jak przygotować stanowisko do odbioru sesji on-line: https://youtu.be/ieBEfXPAB5I
W celu upewnienia się czy wszystkie komponenty (połączenie internetowe, wtyczki) działają po-prawnie zalecamy przeprowadzenie testu połączenia. Test dostępny jest https://transmisjeonline.pl/tester/
Zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie sesji on-line, e-szkolenia, rezygnacja z uczestnictwa
Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego podpisanego przez osobę upoważnioną, przesłanego e-mailem, przez stronę WWW lub pocztą.
Realizacja zaplanowanej sesji on-line, e-szkolenia potwierdzana jest mailowo 1–2 dni przed terminem. W przypadku konieczności odwołania sesji on-line, e-szkolenia, BODiE kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo, na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu.
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej (e-mail lub pocztą) najpóźniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia BODiE do wystawienia faktury na kwotę umożliwiającą pokrycie poniesionych kosztów w wysokości 50% odpłatności. Brak pisemnej rezygnacji uprawnia BODiE do wystawienia faktury w wysokości 100% odpłatności za sesję on-line, e-szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za sesję on-line następuje na podstawie faktury VAT wystawionej po zakończeniu sesji on-line, e-szkolenia przez BODiE. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej, na adres e-mail podany w oświadczeniu dot. akceptacji e-faktury. W przypadku nie korzystania z e-faktury odpłatność za wydruk i wysyłkę papierową faktury wynosi 15,00 zł netto i doliczana jest do faktury za sesję on-line, e-szkolenie.
***
Informujemy, że ceny podane na naszej stronie www.bodie.pl dotyczą banków spółdzielczych i zrzeszających. Ceny szkoleń dla banków komercyjnych, innych instytucji finansowych i osób prywatnych, wynoszą:
- e-szkolenie: 650,00 netto za 1 osobę
- sesja on-line: 250,00 netto za 1 osobę.