Ochrona sygnalistów – skuteczny system zgłaszania naruszeń w kontekście ppp i ft NOWOŚĆ
Adresaci
Członkowie zarządów, dyrektorzy, menedżerowie, pracownicy działów: compliance, prawnego, bezpieczeństwa, audytu, kontroli wewnętrznej, kadr i HR.
Wymagania
Brak wymagań wstępnych.
Cel
Do 17 grudnia 2021 r. wszystkie kraje członkowskie, w tym Polska, powinny implementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów).
W Polsce, ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024, poz. 928) zacznie obowiązywać od dnia 25 września 2024 r.!
Zakłada ona, że podmioty prawne, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, muszą ustalić wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa
i podejmowania działań następczych.
Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.
Próg, 50 osób nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska (objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937), tj. m.in. biur rachunkowych, doradców podatkowych czy biegłych rewidentów.
Jeśli więc firma nie przygotuje wdrożenia z wyprzedzeniem, może później mieć bardzo mało czasu albo nie zdążyć!
W jaki sposób należy się przygotować, do wdrożenia wymienionych w niej obowiązków, aby zdążyć w określonym terminie?
Dzięki temu szkoleniu uczestnicy nabędą praktycznej wiedzy dotyczącej wdrożenia w organizacji skutecznego systemu zgłaszania naruszeń, a także zapoznają się
z zapisami ustawy o ochronie sygnalistów.
Korzyści
Po szkoleniu Uczestnicy będą wiedzieli:
• jakie podmioty będą zobowiązane do stosowania ustawy o ochronie sygnalistów,
• kim jest sygnalista oraz w jaki sposób należy go chronić,
• co, w szczególności, powinna określać wewnętrzna procedura zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych,
• jakie kanały zgłoszeń przewiduje ustawa o ochronie sygnalistów,
• jakie kary, za naruszenie przepisów o ochronie sygnalistów, przewiduje w/w ustawa.
Metodyka
Szkolenie prowadzone za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego kształcenia. Czas trwania 3 x 90min.
Program
1. Katalog podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy o ochronie sygnalistów.
2. Rodzaje naruszeń prawa podlegające zgłoszeniu.
3. Status prawny sygnalisty.
4. Czy sygnaliście należy zapewnić poufność czy anonimowość?
5. Zakaz działań odwetowych na osobach dokonujących zgłoszeń.
6. Ochrona osób dokonujących zgłoszeń, a także osób pomagających
w dokonaniu zgłoszenia oraz osób powiązanych ze zgłaszającym.
7. Środki ochrony przed działaniami odwetowymi.
8. Obowiązek ustalenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa
i podejmowania działań następczych.
9. Zasady wprowadzenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa
i podejmowania działań następczych.
10. Obowiązkowe zapisy wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa
i podejmowania działań następczych.
11. Efektywny proces zgłaszania naruszeń w organizacji.
12. Prawidłowe wyznaczenie osób przyjmujących zgłoszenia w organizacji.
13. Narzędzia zapewniające skuteczny system zgłaszania naruszeń prawa.
14. Dostępne kanały zgłaszania naruszeń prawa.
15. Katalog kar przewidzianych za naruszenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów.
Warunki uczestnictwa w sesjach on-line, e-szkoleniach
Uczestnictwo w sesji on-line, e-szkoleniu wymaga dostępu do komputera lub urządzenia mobilnego wraz z połączeniem internetowym, a także posiadania słuchawek bądź głośników podłączonych do komputera, które umożliwiają odbiór dźwięku. Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Film instruktażowy jak przygotować stanowisko do odbioru sesji on-line: https://youtu.be/ieBEfXPAB5I
W celu upewnienia się czy wszystkie komponenty (połączenie internetowe, wtyczki) działają po-prawnie zalecamy przeprowadzenie testu połączenia. Test dostępny jest https://transmisjeonline.pl/tester/
Zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie sesji on-line, e-szkolenia, rezygnacja z uczestnictwa
Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego podpisanego przez osobę upoważnioną, przesłanego e-mailem, przez stronę WWW lub pocztą.
Realizacja zaplanowanej sesji on-line, e-szkolenia potwierdzana jest mailowo 1–2 dni przed terminem. W przypadku konieczności odwołania sesji on-line, e-szkolenia, BODiE kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo, na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu.
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej (e-mail lub pocztą) najpóźniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia BODiE do wystawienia faktury na kwotę umożliwiającą pokrycie poniesionych kosztów w wysokości 50% odpłatności. Brak pisemnej rezygnacji uprawnia BODiE do wystawienia faktury w wysokości 100% odpłatności za sesję on-line, e-szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za sesję on-line następuje na podstawie faktury VAT wystawionej po zakończeniu sesji on-line, e-szkolenia przez BODiE. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej, na adres e-mail podany w oświadczeniu dot. akceptacji e-faktury. W przypadku nie korzystania z e-faktury odpłatność za wydruk i wysyłkę papierową faktury wynosi 15,00 zł netto i doliczana jest do faktury za sesję on-line, e-szkolenie.
***
Informujemy, że ceny podane na naszej stronie www.bodie.pl dotyczą banków spółdzielczych i zrzeszających. Ceny szkoleń dla banków komercyjnych, innych instytucji finansowych i osób prywatnych, wynoszą:
- e-szkolenie: 650,00 netto za 1 osobę
- sesja on-line: 250,00 netto za 1 osobę.