powrót do listy wpisówpowrót do listy wpisów

05 Grudnia 2018 BODiE ze statuetką wielkiego organicznika "Hipolit" w godnych rękach

 

W listopadzie Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji (BODiE) świętował 20-lecie działalności. Tak ważny jubileusz został uświetniony przez wyróżnienie – statuetkę, przyznawaną przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego (THC).

Niewielka pod względem rozmiarów, ale bardzo znacząca rzeźba „Hipolita”, autorstwa profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Wojciecha Kujawskiego oraz Kazimierza Raby robi wrażenie. Prezes BODiE, Maciej Wojtaszek, odebrał ją osobiście, nie kryjąc wzruszenia. Nic dziwnego – świętowanie 20-lecia działalności firmy, które miało miejsce w hotelu Novotel Centrum w Poznaniu, było dniem pełnym wspomnień i podniosłych momentów. Jednym z nich było przemówienie Edmunda Dudzińskiego – dyrektora Konsumenckiego Konkursu Jakości „Najlepsze w Polsce” („The best in Poland”), który w mistrzowski sposób podsumował rozwój i sukcesy BODiE na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Dominik Górny, sekretarz zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dodał, że statuetkę "Hipolita" wręcza się w 20-lecie działalności w uznaniu za „Wspaniałą organizację i realizację szkoleń oraz dokształcania bankowego”. Zauważał przy tym, że Towarzystwo podobnie jak BODiE świętuje dwa dziesięciolecia swojego istnienia. Cele naszych dwóch organizacji – podkreślał – są spójne w zakresie promowania tego, co stanowi o jakości życia społecznego, obywatelskiego i gospodarczego regionu oraz kraju.

Odbierając nagrodę prezes Wojtaszek dziękował za wszystkie dobre i życzliwie słowa zarówno Kapitule THC, swoim pracownikom, specjalistom, ekspertom i trenerom, jak i reprezentantom spółdzielczości finansowej – edukacyjnym usługobiorcom. To powód do szczególnej dumy, bo już tyle lat skutecznie wspieramy rozwój nowoczesnych, polskich banków spółdzielczych – powiedział Maciej Wojtaszek, nawiązując do bogatej historii Ośrodka i do tytułu "Najlepsze w Polsce".

 

Hipolit Cegielski i edukacja?

Kim jest Hipolit Cegielski? To postać ważna nie tylko dla Poznania, ale całego regionu.  Najwybitniejszy wielkopolski przemysłowiec jako honorowy patron spółdzielczych, twórca znanej w XX w. polskiej marki w świecie: H. Cegielski – Poznań, wcześniej właściciel fabryki "machin, lokomobili i narzędzi rolniczych" był doktorem filozofii, autorem podręczników m.in. z gramatyki języka polskiego i do nauki starożytnej greki. Pracował jako nauczyciel w Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu i – w okresie Wiosny Ludów – sprzeciwiając się władzom pruskim, co do rewizji w mieszkaniu swoich uczniów, został relegowany z zawodu nauczyciela. Wielu utrzymuje, że właśnie wtedy, dla zapewnienia utrzymania rodzinie, Cegielski zaczął działalność handlową i gospodarczą. Warto dodać, że w Berlinie "przebranżawiał się” i zdobywał kwalifikacje do zawodu kupca. O tym, jak skuteczne było to szkolenie, świadczy późniejsza olśniewająca kariera przemysłowca. Nigdy też nie odszedł od nauki i edukacji. Jego zasługą było m.in. utworzenie szkoły realnej w Poznaniu, będącej wyrazem dążeń Cegielskiego do. zreformowania szkolnictwa średniego.

Co ciekawe, Hipolit Cegielski był nie tylko jednym z pierwszych autorów książek technicznych (w 1858 r. wydaje "Narzędzia i machiny rolnicze"), ale i dziennikarzem. W 1848 założył w Poznaniu pierwszy niezależny dziennik – "Gazetę Polską", której był redaktorem naczelnym. Następnie, gdy periodyk nie utrzymał się na rynku, publikował swoje artykuły w "Gońcu Polskim", a po kilku latach, w 1858 r. wprowadził w wielkopolską rzeczywistość nową gazetę informacyjną – niezwykle popularny do 1939 r. "Dziennik Poznański".

Hipolit Cegielski to zasłużona postać, a jego nazwisko, które stało się nazwą dla ważnego wyróżnienia, podnosi rangę tej nagrody. Maciej Wojtaszek przyjął ją z wielką radością, bo sam wielokrotnie podkreśla, jak ważna jest wiedza w biznesie i chęć rozwoju, co promował swoją działalnością Hipolit.

 

Kapituła nie miała wątpliwości

Przez 20 lat prowadzenia działalności BODiE zgromadził około stuosobową kadrę wykładowców i trenerów, która obecnie umożliwia w ciągu roku przeszkolenie ponad 16 tys. osób. Od powstania Ośrodka, przez 20 lat, korzystając z jego usług edukacyjnych swoje kwalifikacje podniosło tu ok. 240 tys. specjalistów. Jak podkreśla Maciej Wojtaszek: Na tę działalność i na współpracę z uczelniami pozyskaliśmy 30 mln zł z europejskich funduszy społecznych. Kompetencje, kwalifikacje, kreatywność, pewność, pracowitość i precyzja – to tylko kilka cech charakteryzujących naszych szkoleniowców. Wyróżnia ich ogromne doświadczenie pedagogiczne, które zdobywali latami.

Statuetka dla BODiE to zasłużona nagroda dla firmy, która należy do Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (PIFS) i przestrzega Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS. Udziałowcami BODiE są SGB-Bank SA (następca Gospodarczego Banku Wielkopolski SA) w Poznaniu oraz Concordia Polska TUW.

 

BODiE z "Hipolitem"

Statuetkę "Hipolita" przyznała BODiE Kapituła Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Konsumenckim Konkursie Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”. Oznaczenie, zarówno słowne, jak i graficzne, przysługuje poznańskiemu ośrodkowi przez najbliższe 3-lata. W ten sposób uhonorowano 20-lecie działalności edukacyjnej na trudnym rynku bieżącego dokształcania finansistów. Statuetkę, w imieniu dr. Mariana Króla – prezydenta THC, prezesowi Maciejowi Wojtaszkowi wręczyli: Edmund Dudziński, dyrektor Konkursu „Najlepsze w Polsce” i Dominik Górny, sekretarz Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

 


powrót do listy wpisówpowrót do listy wpisów

  • Udostepnij wpis na:
  • Piotr Górski
  • 05 Grudnia 2018
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×